FREDAG 24. OKT 2014 - KL 21.00
ENTRÉ: 20KR

SMID PENGE I BAREN

BALKAN BASTERDS 

HÉRÖ

SHEZANDUM

RÆKVÆRK

BALKAN BASTERDS

De danser med dig, fester med dig, holder om dig, lytter til dig, bekymrer sig om dig, er vilde og voldsomme sammen med dig, nyder en stille stund og et smukt stykke musik med dig og drikker en kold øl med dig bagefter. Balkan BASTERDs spiller dansabel musik fra balkanområdet. De skaber altid en fest og en positiv atmosfære, med smil på læben og kriller i kroppen. Dans, skrål og løssluppen opførsel er tilladt og påskønnet, når Balkan BASTERDs spiller op!

 

HÉRÖ

Balkan, Africanism, jazz, rock, surf, country, hip hop – HÉRÖ er en kvintet med masser på hjertet.

HÉRÖ udforsker sammensmeltningen af divergerende stilarter og skaber, med en non-vocal fusion af melodiske, interessante og udfordrende musiske genre, en knald dynamisk oplevelse, der med afsæt i mange af verdens hjørner, leder tankerne hen på en futuristisk udgave af 70′ernes Buki Yamaz i et bud på future world music. Målet er at favne musikverdens alsidighed tæt sammenvævet med velplaceret humor og rustetik. Det vigtigste for HÉRÖ er, at der ingen regler eller begrænsninger er, når der eksperimenteres med genreskift og idémix for at give publikum den absolut bedste lytte og danseoplevelse.

HÉRÖ har en del år på bagen og 2 udgivelser bag sig. De er fra en tid hvor myspace ikke var retro og huspriserne stadig var på vej op. Efter en længere pause er der nu kommet en ny rytmesektion på og nye numre som i yderste grad fokuserer på det danseglade publikum.

HÉRÖ har spillet en land række steder, blandt andet Nakke festival 2009 og camping scenen på Roskilde 2013.

 

SHEZANDUM

Sherzandum består af syv unge mennesker, alle med det til fælles, at de elsker naturvidenskab og Klezmer. Så med livlige toner har de bevæget sig ud i den jødiske folkemusiks jungle, hvorfra de forsøger at gengive den fantastiske genre, dog med et lille pift af jazz, surf rock og sågar StarWars. De garanterer derfor et brag af en fest, flydt med god energi, godt humør og musikalske vittigheder!"

 

RÆKVÆRK

RÆKVÆRK er et dansk funderet Balkan-orkester der spiller op til dans med fremmedartede toner og velkendte følelser. Gennem de sidste 8 år har bandet tourneret højskoler, bryllupper og spillesteder med Balkan-hits og egne fortolkninger af regionens turbulente historie – fra middelalderens Vlad Dracula til 90'ernes Bosnien og Kosovo. Kærligheden til de høje stolte folkeslag fornægter sig ikke, og det akustiske møder det elektriske når violin og klarinet løber om kap med guitar og orgel i skæve taktarter og medrivende skalaer. Under de vilde triller sørger bas og trommer for at budskabet trænger ned i fødderne så folkemusikken for altid kan være folkets musik. 

TILFØJ TIL KALENDER
Fredag 24. okt 2014
Add to Calendar