WORKERS IN SONGS
Workers in Songs leverer en medrivende live oplevelse der sætter sig i kroppen. Bandet har været aktiv på de danske spillesteder siden 2010 og er en utrolig sammenspillet gruppe af dygtige musikere der brænder for deres unikke musikalske udtryk. Workers in Songs blev nominerede til UMA i 2012 og udgav i april 2013 deres debutalbum 'For Grandpa' med 342 fremmødte til deres release koncert på Loppen. Diverse anmeldere har også vist deres anerkendelse af bandet, bl.a. Gaffa, der kaldte det ”et stilsikkert og energisk musikalsk udtræk” og gav det 4/6 stjerner. I-stereo.dk giver det 4,5/6 med ordene ”En perle for sin genre”, hvilket bakkes op af Lydtapet.dk, med 5/6 og overskriften ”Potent udspil fra vanvittige country-rockere” og blev cementeret af Rootzone.dk som stemplede For Grandpa som ”et af de mest lovende debutalbums i 2013”.
Siden april 2013 har Workers in Songs været på album tourné med 20 koncerter på spillesteder og festivaler, deriblandt Alive festival i Thy og den nye upcoming festival UHØRT hvor de blev udvalgt af erfarne branchefolk mellem 275 andre ansøgere. For tiden er Workers in Songs i gang med indspilninger af deres album nr. 2 og bandet varsler derfor også smagsprøver fra den kommende plade når de igen tænder op i deres dynamiske Folk'n'Country på Loppens skrå brædder.
JØRCK
Det danske projekt JØRCK, med sangerinde Trine Jørck i front, udgav i december 2012 debutalbummet 'Sustainable Dream'. Den 30. september 2013 er JØRCK klar med efterkommeren, 'Dancing on Gold'. Den er udformet som en koncept-EP, som behandler eksistentielle temaer som liv, død, forgængelighed og tid. Den er et forsøg på at forme et sanseligt univers, som afspejler livets kompleksitet og mangfoldighed. Det er på en gang jagten efter at besvare livets store spørgsmål, og samtidig den tilbagevendende erkendelse og frustration over et sådan projekts umulige karakter.
'Dancing on Gold' er bygget op omkring kontraster mellem glæde/sorg, frygt/uovervindelighed, det lette/det tunge, det mørke/det lyse. Kontraster og temaer, som formidles både visuelt, lyrisk og musikalsk.
JØRCK har sin oprindelse i sangerinde Trine Jørck’s sangskrivning. I 2011 mødte hun de to musikere og producere Torben Guldager og Jens Rahbek Johansen, som har været med til at definere lydbilledet i JØRCK. Først på debuten 'Sustainable Dream', som fik masser af ros og omtale i medier som blandt andre GAFFA, Eurowoman, Costume, og nu på Ep’en 'Dancing On Gold'. På sidstnævnte har Guldager medvirket i sangskrivningen, hvilket har resulteret i et lettere tilgængeligt og mere melodiøst musikalsk univers, som står i kontrast til de tungere lyriske temaer. Der er lagt vægt på koblingen mellem den gode fængende melodi, levende og organiske arrangementer, og en meditativ monoton slæbende trommerytme spillet af trommeslager Jacob Awegaard. Dobbeltheden symboliserer livets kobling mellem det monotone ligegyldige og det altafgørende sansende levende. Visuelt har JØRCK arbejdet sammen med den schweiziske fotograf Jessica Wolfelsperger om at fortolke de musikalske og lyriske temaer. Dette er gjort gennem en række Polaroids taget i skovene omkring Berlin, sommeren 2013.
http://www.joerck.dk/JRCK/JRCK.html
