MY BRIGHTEST DIAMOND
Der er ikke mange, der kan være frontfigur i et rockband, synge Górecki’s Symphony No. 3, lede en garde gennem Sundance Film Festival og deltage i en barok opera med egne kompositioner på én og samme måned - men det kan Shara Worden.
My Brightest Diamond er et mix af opera, kabaret, kammermusik, eksperimental-pop rock ledet af singer/songwriter, performer og multiinstrumentalist Shara Worden.
Det er tydeligt at høre, at Shara Worden er fra et hjem med klaver, vokset op med gospel, jazz og klassisk musik og har fundet inspiration i navne som Anthony and the Johnsons og Sufjan Stevens.
Worden var en del af Sufjan Stevens’ IIllinoise live ensemble, hvilket satte gang i hendes solokarriere. Hun har udgivet tre albums under My Brightest Diamond; Bring Me The Workhorse fra 2006, A Thousand Sharks’ Teeth fra 2008 og All Things Will Unwind fra 2011.
Samarbejdspartenere, venner og fans af My Brightest Diamond tæller navne som Bryce Dressner (The National), The Decemberists, Bon Iver, David Byrne, David Lang og Laurie Anderson. Sidstnævnte inviterede Sahra Worden med i sit show Homeland fra 2008.
Shara Worden optræder solo denne aften. Forvent en super smuk koncertoplevelse ud over det sædvanlige!
DAWDA JORBARTEH + SAL DIBBA
Sidste gang Dawda besøge Loppen var en forrygende og intens oplevelse. I denne omgang vil han levere en kortere koncert sammen med sin percussionist Sal Dibba, som også var med på Loppen sidst - og da de gæstede Roskilde festival. Det bliver formentligt en mere intim koncertoplevelse, når den dygtige duo varmer op til My Brightest Diamond.

