TEEN DAZE
Jamison er manden bag Teen Daze, en kunstner hvis introverte, elektroniske hjemmeeksperimenter i starten af hans musikalske virke blev til atmosfæriske, næsten organiske små stemningsværker. De giver lytteren indblik i Jamisons følelsesliv, som med den nyeste udgivelse ‘Morning World’ har nået et nyt kapitel: Han er kommet ud af soveværelset og har indspillet pladen med både vokal, strenginstrumenter og klaver. Musikkens reflekterede eskapisme består stadig, men har fået højere til loftet.
Det bliver således en både musikalsk og følelsesmæssig rejse, når canadiske Jamison og band lader sangene komme til live på Loppen.
Albummet 'Morning World' har fået gode anmeldelser:
He sounds like himself more than ever—which makes Morning World Jamison's most captivating and personal album yet – Pitchfork (7.3)
On his newest effort, Jamison seeks to expand his atmospheric touch, venturing over to indie rock territory – The 405
Morning World is vibrant and fits right into the kaleidoscope sound that Teen Daze is known for – Noisey
ASKE LP
Aske Lp er et soloprojekt der ligger i krydsfeltet mellem house, pop og hip hop. Det er lyden af svævende synthesizere og fængende melodier med et fundament af tung bas og trommer. Det er tale om elektronisk popmusik men uden skabelon. Der gives plads til progressive lydflader, og gentagelsen er et virkemiddel den syvogtyve årige københavner-bosatte producer ikke er bange for. Simple men ærlige tekster gentages ofte gennem iørefaldende og enkle melodier. Der gøres hyppigt brug af pitchede vokaler og atmosfæriske baggrundslyde. Man fornemmer hurtigt et personligt udtryk og en musiker der ikke er bange for at eksperimentere. Dog er der tale om musik, der tydeligvis er ude på at vække harmoniske og behagelige følelser frem i dig. Du efterlades aldrig uden en rød tråd.
Der er tale om en original lyd som er svær at skabe direkte sammenligninger med. Der kan dog trækkes referencer til moderne kendinge som Jamie XX, James Blake og Nicolas Jaar. Men også til mindre kendte house-kunstnere som tyske Stimming og David Augsut. Kunstneren bag dette projekt med det borgerlige navn Aske Lyck Pedersen har tidligere spillet trommer for blandt andre rockbandet Reptile Youth og er ligeledes en del af det nye soulinspirerede musikkollektiv M.I.L.K.


